Antyrotacja

Antyrotacja, to inaczej układ przeciw rotacji tłoczyska.

W siłowniku “normalnym” tłoczysko można dowolnie obracać ręką. Jeżeli podłączymy taki siłownik bez umocowania mechanicznego, tłoczysko ma naturalną tendencję do obracania się wraz ze śrubą, która obraca się wewnątrz. Dopiero przytrzymanie tłoczyska np. ręką powoduje, że tłoczysko posłusznie wysuwa się i chowa. Ta tendencja tłoczyska do obracania się nie ma znaczenia, jeśli ma ono zakończenie A1 i jest umocowane do sztywnej konstrukcji urządzenia, które i tak nie pozwoli tłoczysku obracać się.

Jeśli jednak tłoczysko ma końcówkę np. wahliwą A4, lub poruszany element konstrukcji jest zbut delikatny, wtedy w siłowniku zabudowuje się specjalny element prowadzący, który zapobiega naturalnej skłonności tłoczyska do obracania się. Bez tego końcówka A4 w pierwszej chwili byłby skręcana do oporu, a potem dopiero następowałoby pchanie lub ciągnięcie.

Przykładowe wykonanie antyrotacji pokazane jest w górnej części strony 85 katalogu akcesoriów: https://kamena-drives.pl/wp-content/uploads/PDF/KATALOGI/Akcesoria.pdf