Nie przeciążaj siłownika!

Podstawowym zadaniem siłownika elektrycznego jest przemieszczenie obciążenia z punku A do punktu B. Obciążenie nie może przekraczać parametrów siłownika.

W odróżnieniu od siłowników hydraulicznych lub pneumatycznych, siłownik elektryczny nie może pracować na zasadzie “do oporu ile fabryka dała”. Nie można dopuszczać do wydatkowania maksymalnej siły, którą mechanicznie może wygenerować jego silnik. Tu nie ma zaworów przelewowych, które “bezboleśnie” upuszczą nadmiar ciśnienia.

Jeżeli siłownik napotka stały opór, zostanie przeciążony i ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli chcesz zastosować siłownik elektryczny np. do prasy, dobrze przemyśl sposób w jaki będziesz kontrolować obciążenie siłownika!

Konieczne jest właściwe ustawienie wyłączników krańcowych i innych zabezpieczeń, aby nie dopuszczać do zjawiska mechanicznego blokowania siłownika, kiedy silnik elektryczny jest pod napięciem.

Wyłączniki krańcowe, bub inne elementy zabezpieczające, muszą zadziałać zanim siłownik osiągnie mechaniczne skrajne położenie lub w inny sposób zostanie zatrzymany mechanicznie. Siłownik zawsze musi zostać zatrzymany elektrycznie, zanim dojedzie do wewnętrznego lub zewnętrznego oporu mechanicznego

Dla bezpieczeństwa, oprócz głównych wyłączników krańcowych zalecamy zastosowanie sprzęgła przeciążeniowego i dodatkowego zabezpieczenia np. działającego na zasadzie:
– pomiaru fizycznej siły
– i/lub pomiaru natężenia prądu pobieranego przez silnik
– i/lub dodatkowej pary wyłączników krańcowych…